Гванжу Р&Ф, кој го предводи Драган Стојковиќ Писки, одигра нерешено на премиерата на новата сезона со Чунгчингом 2:2.

Тимот на Писки имал водство од 2: 1 во гости во првото коло на кинеското првенство  и тоа до него дојде после пресвртот, но домаќинот во 90 минута успеал да го спаси и да го сочува бодот на својот терен.

Но не толку играта колку неприсуството на еден играч ја заинтригирало севкупната јавност. Имено во тимот на Пикси не се најде српскиот фудбалер Душко Тошиќ, мажот на Јелена Карлеуша. Тој ниту играл, ниту бил на клупа.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.