Бернард Тапи, поранешниот газда на Олипик Марсеј е претпан во својот дом во Париз.Крадци влегле во неговиот дом и ги врзале заедно со сопругата.Ги мачеле додека не им кажале каде ги чуваат парите. Тапи едно време помина во затвор поради финаниски малверзации со „Адидас“.

Тој беше на чело на Олимпик Марсеј во 1991 година кога во финалето на Купот на шампионите играше против Црвена Ѕвезда.

Тогаш се пишуваше дека Тапи на голманот на Звезда Стеван Стојановиќ му нудел пари за да прими гол. Година дена подоцна Марсеј сепак го осови КШ.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.