Во последниот натпревар од првиот ден во новата година, Арсенал синоќа на домашен терен го совлада Манчестер јунајтед со 2:1.

За Јунајтед ова беше шести пораз по 21 одигран меч сезонава, додека Арсенал ја забележа шестата победа.

Стрелци на головите беа Николас Пепе и Сократ Папастатопулос, двата во првото полувреме.

Лондонскиот клуб се искачи од 13. на 10. место на табелата во Премиер лигата, додека Јунајтед остана на петтата позиција

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.