Во седиштето на Европската фудбалска асоцијација (УЕФА) во швајцарски Нион, попладнево се извлечени двојките за осминафиналето во Лигата на Европа. Најмногу внимание привлекува пресметката Милан – Манчестер јунајтед.

Другите двојки се:
Ајакс – Јанг Бојс
Динамо Киев – Виљареал
Рома – Шахтјор
Олимпијакос – Арсенал
Динамо Загреб – Тотенхем
Манчестер јунајтед – Милан
Славија – Глазгов Ренџерс
Гранада – Молде.

Првите средби се закажани за 11 март, реваншите седум дена подоцна (18 март)

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.