Хомосекуализам се појави во фудбалот Австралискиот фудбалер Џош Кавало откри дека е хомосексуалец и со тоа стана првиот активен фудбалер во австралиското првенство што го направил тоа.

„Јас сум фудбалер и јас сум геј“, објави 21-годишниот Кавало на социјалните мрежи.
„Се што сакам е да играм фудбал и да ме третираат исто како и другите“, додаде тој.
„Исцрпувачки е да се игра најдобро што можеш и притоа да живееш двоен живот. Тоа е искуство што не би го посакал никому“, признал тој.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.