На дуелто на неговиот Лидс против Манчестер јунајтед, Езџјан Алиоски, го употреби правилото дека пцовките на српски јазик се добродојдени за да се изрази своето неадоволство, бз притоа да следи казна од судијата.

Алиоски сочно го опцу Ерон Ван Бисака, кој прилично невнимателно стартуваше врз македонскиот репрезентативец.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.