Велимир Беливук бил активно вклучен во српската фудбалска лига. Како што пишува „Информер“, покрената е финансиска истрага затоа што групата на Веља невоља преку фудбалот ги перел парите од дрогата.

Конкретно, Веља и од затвор одредувал кој ќе игра иако не е познато за кои фудбалери од Суперлигата станува збор ниту во кои клубови настапуваат.

Веља на фудалерите им бил неофицијален менаџер и им земал по 50 проценти од секој договор.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.