Напаѓачот на Лос Анџелес галакси, Златан Ибрахимовиќ смета дека Италијанската фудбалска федерација треба да се бори построго против расизмот. Триесет и осумгодишниот Швеѓанец најави дека наскоро кариерата ќе ја продолжи во Серија А.

– Носењето маица „Не за расизам“ е добро, но тоа не го реши проблемот. Подобро е да се казнува со одземање на, да се прекинат натпреварите и да има парични казни, па дури и ризик клубовите да бидат исфрлени во Серија Б. Треба да се биде строг кон овој проблем, истакна Ибрахимовиќ.

Во италијанската Серија А последните неколку сезони, вклучувајќи ја и тековната, регистрирани се низа инциденти со навреди на расна основа.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.