Златан Ибрахимовиќ призна дека не е лесно да се игра професионален фудбал на највисоко ниво во петтата деценија од животот.

Во исклучително интересното интервју кое го даде за британски „Гардијан“, неповторливиот Швеѓанец откри дека адреналинот не му дозволува да се откаже.

“Не е лесно. Се будам секој ден и се ме боли, но нема да се откажам поради болката. Ќе играм додека ми работи адреналинот. Не сакам да се разбудам за неколку години. седни и речи си: „Можеш уште малку, се чувствуваше добро. „Подобро да си заминам кога ќе завршам целосно, кога ќе си речам, не можам повеќе да издржам“.

Кога пред неколку години отиде во Америка и потпиша вносен договор со Галакси, многумина мислеа дека таму ќе ја заврши кариерата. Сепак, тој се врати во Серија А и го издигна Милан од пепелта.

“Нема смисла во договорите и славата. Не ми треба тоа. Единственото нешто што ме одржува е адреналинот. Се боли секое утро. Не можете да ја излечите таа болка ако добиете уште двајца нови следбеници на социјалните мрежи. Парите нема да ја отстранат болката. Внимание, нема да те излечи. Тоа што те лекува е адреналинотНемам проблем со страдањето. Јадам болка за појадок. Многумина не разбираат што значи да се страда, бидејќи новите генерации, со сите овие платформи, можат да добијат пофалби со малку труд. Претходните генерации мораа да направат многу за да привлече малку внимание. Горд што сум од старата школаRepublika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.