По речиси три часа игра на теренот, Хрватска се пласираше во четврфиналето од Светското првенство во Катар.

По регуларните 90 минути натпреварот беше со изедначен резултат 1:1, а ниту продолженијата не го одредија патникот во следната фаза од Мундијалот.

Хрватска обезбеди место во четврфиналето по изведувањето на пеналите, а по три промашени на Јапонија беше јасно кој е победникот на натпреварот.

Хрватска е во четвртфиналето, а таму ќе игра со подобриот од мечот Бразил – Јужна Кореја.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.