Откако репрезентацијата на Холандија загуби од Чешка (0:2) во осминафиналето на Европското првенство, селектрото Франк де Бур се наоѓа пред отказ.

Многу членови на Фудбалскиот сојуз на Холандија се разочарани од резултатот што Холанѓаните го остварија на ЕУРО 2020, па Де Бур со голема веројатност ќе биде разрешен од функцијата – пишува новинарот Николо Шира.

Педесет и едногодишниот Де Бур ја презеде репрезентацијата на Холандија во септември 2020 година.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.