Голманот на Кристал Палас, Вејн Хенеси, си навлече проблеми откако се појави негова фотографија на социјалните мрежи, на која се гледа како упатува нацистички поздрав. Токму овие акции ја принудија Англиската фудбалска асоцијација (ФА) да започне истрага за случајот.

Сликата покажува како Велшанецот ја крева десната рака на начин, препознатлив за нацистите, а другата ја ставил под носот, потсетувајќи на Адолф Хитлер. Таквите дела се строго забранети, и ако Хенеси е прогласен за виновен, тој може да добие цврста казна.

Фотографијата беше направена во момент, како да сум направил несоодветен знак. Ве уверувам дека никогаш не би направил такво нешто, тоа е само случајност, изјави голманот по скандалот.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.