Во неделата се одиграа четири натпревари во грчката Суперлига, а во центарот на вниманието беше солунското дерби помеѓу ПАОК и Арис.

Во центарот на вниманието беше 120. солунско дерби. Три минути продолжение го делеа Арис од победа. На крајот, по пауза од повеќе од 20 минути, натпреварот заврши со победа на гостите од 1-0.

Арис поведе во 41. минута со голот на Даниел Манчини.

Арис имаше поконкретни напади, повеќе обиди и удари кон голот, но мечот на крајот не беше завршен.

Поради упадот на домашните навивачи во првата минута од продолжението, натпреварот беше прекинат од безбедносни причини.

Навивачите ја пробиле заштитната ограда и паднале на теренот, запалиле бакли, а едно лице на носилки е извадено од теренот.

Натпреварите во Грција се играат без навивачи на гостинските екипи, а дерби натпреварите ги судат судии од странство.

Паузата траеше повеќе од 20 минути, трибините беа испразнети, а играчите на крајот се вратија да ги одиграат преостанатите три минути од натпреварот.

Извор: Спортклуб

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.