Фудбалерот на Манчестер сити, Ерлинг Халанд постигна три гола во неговите први три натпревари во Премиер лигата сезоната 2023/24.

Во натпреварот од 3. коло против Шефилд Јунајтед одигран попладнево, Халанд го отвори резултатот во 63. минута. Во првото полувреме од средбата Норвежанецот не реализираше пенал погодувајќи ја стативата. Сити го одби натпреварот со 2:1.

Во натпреварот од 1. коло против Барнли (3:0) Халанд постигна два погодока.

На тој начин, Халанд, кој беше најдобар стрелец минатата сезона со 36 гола, сега го дели водството со Таиво Авонији (Нотингем Форест), Соли Марч (Брајтон) и Брајан Мбемо (Брентфорд).Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.