Манчестер Сити убедливо ја освои Премиерлигата, а Пеп Гвардиола за првпат ги однесе до финалето од Лигата на шампионите во кое не успеаа да го победат Челси.

„Би сакал да кажам дека ова беше една исклучителна сезона за нас. За жал не можевме да победиме. Се обидовме, но не можевме, ќе работиме уште понапорно. Го извадив најдобриот состав што мислев. Се обидов да направам тим кој ќе победи. Во првиот дел тешко ги пробивавме нивните линии. Второто полувреме беше многу подобро. Против дефанзивните линии на Челси не беше лесно. „Но првпат бевме во финале од Лигата на шампионте, и одигравме добро. Честитки за Челси, имаа фантастична сезона, честитки и за денешниот натпревар“ – изјави тој.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.