Тренерот на Манчестер сити, Пеп Гвардиола ги сумираше резултатите на реваншот од четвртфиналето во Лигата на шампионите со Борусија Дортмунд (2:1).

– Јас сум неверојатно среќен за клубот, за раководството, за навивачите – за сите. Клубот стигна до полуфиналето само по втор пат, така што нема посебна приказна во оваа фаза, но ние почнуваме да ја пишуваме. Одигравме одлично, освен во првите десет минути, кога противниците беа добри. Многу сум среќен што се пласирав во полуфиналето, што сум меѓу најдобрите четири екипи во Европа. Ќ се обидеме да играме добро против големи, силни клубови, изјави Гвардиола за „БТ Спорт“.

Во полуфиналето од елитното фудбалско натпреварување, Манчестер сити ќе игра со Пари Сен-Жермен

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.