Тренерот на англискиот шампион Манчестер сити, Пеп Гвардиола, ги критикуваше своите фудбалери по синоќешната победа над Тотенхем од 4-2 во заостанат натпревар од 7. коло во Премиер лигата.

Сити по првото полувреме беше во негативата од 0-2, но со пресврт во продолжението забележа победа од 4-2.

„Ни недостасува храброст, страст, желба да победиме од првата минута. Истата работа е и со нашите навивачи. Ги сакам своите навивачи назад. Во моментов сме далеку од тоа да се натпреваруваме на највисоко ниво“, изјави Гвардиола за британските медиуми.

Манчестер сити во моментов е второпласиран на табелата со пет бодови помалку од Арсенал и натпревар повеќе.

„Противникот ни е Арсенал, чиј фудбалери имаат многу страст. Немаат освоено титула 20 години. Ја објаснувам реалноста, а се однесуваме како да сме во комфорна ситуација, но нашите ривали нè чекаат. Доколку вака продолжиме да играме, никогаш нема да го стигнеме Арсенал“, додаде стратегот на СитиRepublika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.