Удар на гром повреди 15 фудбалери во германската покраина Баден-Виртемберг.

Фудбалерите се на возраст помеѓу 19 и 48 години и се здобиле со полесни повреди, додека едно лице извесно време било онесвестено.

Повредените се префрлени во болница.

Громот удрил додека играчите тренирале во петокот вечерта во близина на спортски центар, изјави портпаролот на полицијата, пренесоа германските медиуми.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.