Натпреварот меѓу Партизан и Анадолу Ефес требаше да биде празник на кошарката и достоинствен начин да се испрати во кошаркарска пензија довчерашниот капитен на тимот Новица Величковиќ.

Место тоа, го одбележаа инциденти на трибините од белградска Арена. Спектаклот е прекинат поради тепачка меѓу две фракции навивачи на Партизан. Сето тоа се случи во второто полувреме, па мораше да интервенира полицијата.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.