Напаѓачот на Атлетико Мадрид и Франција, Антоан Гризман може да се повлече од националниот тим.

 

Оваа информација денес ја сподели „L’Equipe“. Размислувањата на 32-годишниот фудбалер за завршување на кариерата во француската репрезентација се поврзани со заминувањето на Уго Лорис и Рафаел Варан по Светското првенство во Катар во 2022 година. Напаѓачот е вознемирен и од отсуството на неговиот пријател Пол Погба во француската репрезентација.

 

Друга причина за можното заминување на Гризман од француската репрезентација е капитенот на Килијан Мбапе. Дваесет и четиригодишниот напаѓач стана нов капитен на Французите и покрај тоа што играчот на Атлетико Мадрид подолго време ја претставува својата земја на меѓународно ниво.

 

Претстојниот тренинг камп на Гризман во март, кој е повикан, треба да му помогне да одлучи за својата иднина со националниот тим.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.