Победата на Австрија, прва на европските натпреварувања од 1990 година, посебно емотивно ја доживеа еден од стрелците на трите гола, Михаел Грегорич. Крилниот напаѓач на Австрија се расплака додека даваше изјава по натореварот.

Денеска му е 35 роденден на брат ми. Имав тешка година, оваа победа им на посветувам на сите кои веруваа во мене. На моето семејство и на девојката. Ова беше светски, рече Грегорич и заплака.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.