Три лица се повредени во пожар на еден од вагоните на долгиот воз во Берлин. Ова беше објавено на Твитер од градската противпожарна служба, пренесуваат медиумите.

Инцидентот се случил на станицата Белевју во центарот на германската престолнина. Причината за пожарот не е позната.

Вагонот е тешко оштетен. Три лица се полесно повредени, изјавиле спасувачите.

Според весникот „Берлинер Моргенпост“, специјалниот вагон за навивачите на фудбалскиот клуб Фрајбург се запалил.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.