Бразилскиот напаѓач Игор Вандерсон да Силва е нов член на есенскиот шампион во Првата македонска фудбалска лига Шкендија, соопшти вечерва прволигашот од Тетово.

Дваесетичетиригодишниот Да Силва доаѓа од редовите на бразилски Аква Санте, откако поради пандемијата на коронавирус предвреме ги напушти редовите на турскиот прволигаш Бурсаспор.

Претходно Да Силва го носеше дресот на турски Газиантеп, а во родниот Бразил беше дел од екипите на Метрополитано и Униао Барбаренше.

Да Силва потпиша договор на 18 месеци со Шкендија и е трето засилување за актуелниот лидер во ПМФЛ, по Рубин Хебај и Ферат Рамадани.

Бразилецот ќе го носи дресот со број 13

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.