По долги години Хајдук го победи Динамо и тоа на Максимир. На победата најмногу и се израдуваа најверните навивачи на сплитските „били“ – популарната „Торцида“.

Во целата еуфорија тие ја вмешаа и политиката и Србија. Тие извикуваа „Го мразам Динамо – тоа српско име“.

Погледнете:

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.