Во натпреварот од 28. коло на Германскиот фудбалски шампионат, Баерн Минхен вечерва на гостински терен со 1:0 ја го совлада Борусија Дортмунд.

Единствениот гол во 43. минута го постигна играчот од средниот ред Џошуа Кимих.
По овој натпревар Баварците со 64 бодаводат на табелата со седум бодови предност пред Борусија.

За голманот на Минхен, Мануел Ноер, овој натпревар беше 400. во Бундеслигата, тој е трет активен играч со таков индикатор.

Рекордер е напаѓачот на Вердер Бремен, Клаудио Пизаро (487 натпревари), втор е играч од средниот ред на Унион Берлин, Кристијан Гентнер (402)

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.