Иако Меси игра во Франција, потекнува од Аргентина, се чини дека негова омилена земја е Шпанија каде долги години играше.

Лео планира по завршувањето на кариерата да живее во Шпанија па затоа си направи супер луксузна куќа во облика на неговата омилена топка.

Додека структурата на самата куќа е тркалезна, останатиот дел изгледа како фудбалско игралиште поделено на два дела! Со структурата пред главната зграда, од воздух оваа куќа изгледа како бројот 10, кој го претставува бројот на дресот на Меси.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.