Фудбалерот на Макаби од Тел Авив,  Александар Пешиќ од Србија во моментов минува низ тешки моменти во израелскиот град кој синоќа беше гранатиран од Хамас. Во еден момент, 130 ракети полетаа кон главниот град на Израел.

Пешиќ преку „Инстаграм“ го сподели видеото на кое ги сними ракетите од спротивната страна.

Поранешниот фудбалер на Црвена Звезда за српските медиуми откри каква е моменталната состојба во Израел:

Не навлегувам во нивните работи, но знам, во првата можност, ако почувствувам нешто, дека сум несигурен или чувствувам проблем, никој нема да ме спречи да влезам во првиот авион и да си одам дома. Не ме интересира ниту договорот. Јас го испратив моите дома пред 10 дена, бидејќи сезоната завршува за 20 дена. Малку ми е полесно затоа што ги нема, затоа што никогаш не знаеш што може да се случи, вели Пешиќ.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.