Аргентинскиот фудбалер Серхио Лопез, член на еквадорскиот клуб Аукас добил досега невидена парична казна од 1.200 долари поради тоа што ја бакнал топката за време на мечот до првенството на Еквадор против Макара.

Лопез добил казна со образложение дека ги „прекршил правилата и строгите мерки за превенција и заштита од коронавирусот“.

Ова е прва ваква казна за бакнување топка.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.