Политиката влезе и во спортот.  Бугарските медиуми се лути што навивачите честитајќи му го роденденот на Димитар Бербатов го нарекоа Македонец што и навистина е. Тој како младо момче беше донесен во Вардар но беше оценет како неталентиран.

Подоцна наместо за македонската заигра за репрезентацијата на Бугарија.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.