Францускиот магазин, „Франс фудбал“, кој поради пандемијата на Ковид-19 оваа година го откажа доделувањето на „Златната топка“, годинава избра најдобатр тим во историјата на фудбалската игра.

Тимот е составен според формацијата 3-4-3, а во него се најдоа:

Голман: Лав Јашин (Рус)

Одбрана: Кафу (Бразил), Паоло Малдини (Италија), Франц Бекенбауер (Германија)

Среден ред: Лотар Матеус (Германија), Чави (Шпанија), Пеле (Бразил), Диего Марадона (Аргентина)

Напад: Лионел Меси (Аргентина), Кристијано Роналдо (Португалија), Роналдо (Бразил)

 

View this post on Instagram

 

A post shared by whysosoccer (@whysosoccer)

 



Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.