Репрезентацијата на Франција е третиот учесник во четвртфиналната фаза на Светското фудбалско првенство 2022. „Триколорите“ попладнево во Доха во осминафиналето ја победија Полска со 3:1.

Стрелци на головите за Франција беа Оливие Жиру во 44. минута и Килијан Мбапе во 75. минута и 90+1 минута. Роберт Левандовски во 90+9. минута ги постави конечните 3:1.

Од 20 часот вечер во Ал Хор во осминафиналето ќе се соочат Англија и Сенегал.

Победникот од овој дуел ќе биде противник на Франција во четвртфиналниот натпреварот закажан за 10 декември.

Французите ја бранат шампионската титула освоена пред четири години на СП во Русија.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.