На 16. Европско првенство во фудбал вечерва заврши првиот сегмент. Комплетирана е групната фаза по која се формирани двојките за осминафиналето.

Пресметките за првиот елиминациски дел се:

Велс – Данска и
Италија – Австрија (сабота 26 јуни);

Холандија – Чешка и
Белгија – Португалија (недела 27 јуни);

Хрватска – Шпанија и
Франција – Швајцарија (понеделник 28 јуни);

Англија – Германија и
Шведска – Украина (вторник 29 јуни).

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.