Светската фудбалска федерација (ФИФА) донесе одлука да укине едно од настарите фудбалски правила, кое датира многу одамна и за кое не се запознаени сите фудбалски љубители. Противничките фудбалери не можат во противничкиот казнен простор да ја пресечат топката при изведување на гол-аут, додека таа не излезе од рамките на 16-те метри.

Според новото правило, фудбалерите ќе смеат да влезат во шеснаесетникот и да го пресечат додавањето, штом голманот ќе ја допре топката.

Правилото веќе се тестира на Клупското светско првенство и ако даде задоволителни резултати, ќе добие целосна примена на натпреварите под закрилата на ФИФА и континенталните собири.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.