Светската фудбалска федерација (ФИФА) на синоќешната церемонија „The Best“ го претстави идеалниот тим за 2022 година.

Во изборот на ФИФА се најдоа:

Голман: Тибо Куртоа (Реал Мадрид)

Одбрана: Жоао Кансело (Манчестер сити/Баерн), Вирџил ван Дијк (Ливерпул), Ашраф Хакими (ПСЖ);

Играчи од средниот ред: Касемиро (Реал Мадрид/Манчестер јунајтед), Кевин де Брујн (Манчестер сити), Лука Модриќ (Реал Мадрид)

Напаѓачи: Лионел Меси (ПСЖ), Ерлинг Халанд (Манчестер сити/Борусија Дортмунд), Карим Бензема (Реал Мадрид), Килијан Мбапе (ПСЖ).Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.