Ерик Сарјан, ерменски фудбалер загина во борбите во Нагорно Карабах. Тој реши да го остави фудбалот и да се бори за својата земја. Имаше 18 години и настапуваше за тимот на Локомитив од Ереван. Тој беше голема надеж на ерменскиот фудбал.

Ерик е третиот спортист од Ерменија која реши да ја остави карерата и да земе пушка во рака.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.