Македонската сениорска репрезентација успеа да слави над Словенија со 2-1 и да ги задржи шансите за висок пласман во групата Г од квалификациите за Европското првенство.

Дефинитивно наш најдобар играч на националната арена „Тодор Проески“ беше Елиф Елмас кој ги постигна двата гола или севкупно сега има четири во овој циклус. За оваа партија Елмас доби комплименти од селекторот, соиграчите, јавноста, а тој пак на социјалните мрежи врати со една кратка ама јасна порака:

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.