Извршена е ждрепката за полуфиналето на Копа дел Реј.Во оваа фаза од турнирот Реал Мадрид ќе се соочи со Барселона.

Првиот натпревар ќе се одигра на „Сантијаго Бернабеу“ на 1 март, а реваншот на „Камп Ноу“ на 5 април.

Во второто полуфинале ќе играат Осасуна и Атлетик.

Оваа сезона се одиграа две „Ел класико“. Во ноември Реал Мадрид победи во Ла Лига (3:1), додека во јануари Барселона го освои шпанскиот Суперкуп (3:1)Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.