Реал Мадрид постигна два доцни гола и се спаси од пораз од Борусија (Менхенгладбах).

Натпреварот заврши 2:2, а шпанскиот гигант губеше со два гола разлика до 87. минута.

Бензема намали, а во судиското продолжение Каземиро израмни и им донесе бод на „белите“.

Резултати од 2.коло на ЛШ:

Група „А“:

Локомотив Москва – Баерн Минхен 1:2
Атлетико Мадрид – Салцбург 3:2

Група „Б“:

Шахтјар Доњецк – Интер 0:0
Борусија Менхенгладбах – Реал Мадрид 2:2

Група „Ц“:

Порто – Олимпијакос 2:0
Марсеј – Манчестер Сити 0:3

Група „Д“:

Аталанта – Ајакс 2:2
Ливерпул – Митјиланд 2:0

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.