Италијанскиот голман Џанлуиџи Донарума е прогласен за најдобар фудбалер на Европското првенство во фудбал 2020. Оваа награда му припадна откако во финалето голманот одбрани три пенали, а претходно му фати пенал на Мората за пласман во финалето.

Донарума бранеше фантастично на целиот турнир, и заслужено ја доби оваа награда.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.