Динамо Загреб го врати дресот од онаа легендарна „текма“ од Максимир од 1990 година со кој започна распадот на поранешна Југославија.

Со овој дрес играше Динамо против Црвена Звезда кога се случија немирите и кога „Бед блу бојси“ влегоа на теренот а капитенот Звонимир Бобан го нападна полицаецот Рефик Ахметовиќ.

Првиот примерок од овој ретро дрес секако беше наменет за Бобан на кого „десетката“ му беше испратена на домашна адреса.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.