Десет млади фудбалери загинаа во пожар во тренинг-центарот на клубот „Фламенго“ во Рио де Жанеиро, Бразил.

Зградата која припаѓа на академијата на овој славен клуб е целосно уништена во пожарот штосе случи рано утрово.

Иако идентитетот на жртвите сè уште не е познат, бразилските медиуми објавија дека во објектот биле сместени играчи на возраст од 14 до 17 години кои спиеле кога избувнал пожарот.

Причината за пожарот засега не е позната.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.