Фудбалерот од средниот ред на Барселона, Френки де Јонг, се повреди на натпревароот од 6. коло на Ла Лига против Селта Виго, објави клупската прес-служба на Каталонците.

Дваесет и шестгодишниот Холанѓанец има повреда на десниот скочен зглоб. Тој беше заменет во 36. минута. Поради оваа повреда, играчот од средниот ред може да пропушти неколку недели.

Испитувањата покажаа дека Френки де Јонг има сериозна повреда на десниот зглоб. Тој е надвор од составот и неговото закрепнување ќе ја одреди неговата достапност до тимот, се вели во соопштението на Барселона.

Оваа сезона Де Јонг одигра шест натпревари и постигна еден гол.

Барселона дојде до триумф од 3:2, иако на десетина минути до крајот губеше со 2:0.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.