Меѓународен конзорциум новинари го објави досието „Пандора“, истрага за можна вмешаност на светски лидери и познати личности во офшор шеми. Меѓу нив има луѓе од светот на фудбалот. Во документите се споменува тренерот на Манчестер сити, Пеп Гвардиола и предводникот на Реал Мадрид, Карло Анчелоти.

Според „„Ел Паис“, каталонскиот тренер во Шпанија не го пријавил приходот што го заработил во две сезони во катарскиот Ал-Ахли на крајот од играчката кариера. Гвардиола е поврзан со „Repox Investments“, панамска компанија основана во февруари 2007 година. Банка на Андора предложи да се создаде компанијата со цел да се заштити идентитетот на тренерот како сопственик на банкарската сметка. Пеп инвестираше пари во банката во 2003 година. Ал-Ахли му плаќаше повеќе од 2 милиони евра по сезона. Платата на Шпанецот се чуваше во банка во Андора, сметката која се отвори поради неможноста да се добие дозвола за престој во земја во која тој нема да плаќа данок.

За време на престојот во Барса, Гвардиола криел половина милион евра од шпанската даночна служба. Банкарската сметка во Андора беше затворена во 2012 година кога беше објавена привремена даночна амнестија во Шпанија.

Исто така, во документите се појавува и тренерот на Реал Мадрид, Карло Анчелоти – тој е единствениот корисник на „Vapia Limited“ од Британските Девствени Острови, која управува со правата на слики за 25 милиони евра. Претходно беше објавено дека Италијанецот делумно ја призна вината во случај на неплаќање данок од 1 милион евра и се согласи да ги даде парите. Станува збор за две даночни кривични дела во 2014 и 2015 година. Тренерот должеше 1,46 милиони евра

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.