Лео Меси и годинава ја освои Златната топка на „Франс фудбал“.Заслужено или не , вкусовите се различни. Но, дали знаете дека и еден Македонец беше на прагот да ја освои оваа престижна награда.Тоа е Дарко Панчев и тоа во 1991 година.

Таа година со Црвена Звезда стана европски првак и беше еден од најдобрите центрфори во Европа.

Но, наместо нашиот Дарко Златната топка ја зеде напаѓачот на Марсеј Жан Пјер Папен. Панчев и Савичевиќ го поделија второто место, додека трет беше Лотар Матеус.

 

 Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.