Пред секоја победа во Лигата на шампионите, Реал Мадрид губеше на домашен терен од Барселона. Новинарите на шпански „Ас“ открија интересна шема. Врз основа на опсервации тие заклучија дека Реал Мадрид ја освојуваше Лигата на шампионите секој пат кога тимот беше инфериорен во однос на Барселона на „Сантијаго Бернабеу“ во една сезона.

Така беше во сезоната 2013/14, кога Каталонците го совладаа Реал Мадрид со 4:3. Во сезоната 2015/16 резултатот беше 0:4, во сезоната 2016/17 беше 2:3, а во сезоната 2017/18 Барселона победи со 3:0 во Мадрид.

На 20 март, во 29. коло од шпанското првенство во сезоната 2021/22, Реал загуби на домашен терен од Барселона со 4:0.

Во четвртфиналето од Лигата на шампионите „кралскиот клуб“ ќе игра со Челзи. Првиот натпревар ќе се одигра на 6 април.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.