Барселона го освои Кралскиот клуб откако го победи Билбао со 4-0.Фудбалерите на Атлетик Билбао долго време одолеваа на нападите на Барселона, а откако беа скршени, нивната мрежа брзо се наполни.

Резултатот беше отворен во 60. минута кога по асистенција од Де Јонг, Гризман постигна гол за водство на Барселона од 1-0.

Победата можеше да биде и поубедлива, но во финишот од мечот ВАР му поништи гол на Гризман поради офсајд.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.