Саутемптон му даде гол на Челзи во втората минута од судиското надополнување на денешниот меч од петтото премиерлигашко коло за конечен 3:3.

„Сините“ од Лондон мораа да се задоволат само со бод и покрај водството од 2:0 и 3:2 до 92. минута.

Тимо Вернер беше двоен стрелец за домашниот тим, еднаш погоди Каи Хаверц.

За Саутемптон головите ги постигнаа: Дани Енгс, Че Адамс и Јаник Вестергард.

Челзи по пет кола има осум бода и се наоѓа на 6. место на табелата во Премиер лигата, Саутемптон со седум бода е 10-т

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.