Легендарниот хрватски фудбалер Звонимир Бобан се присети на легендарниот меч Динамо-Црвена Ѕвезда на Максимир кој никогаш не се одигра.Тој 13 мај 1990 година Бобан нападна полицаец и беше главниот негативец во поранешна Југославија.

После инцидентот со полицаецот влегов во соблекувалната на Звезда, тие сите ми беа пријатели. Им кажав, момци не се грижете безбедно ќе си одите дома. Се обидував да бидат човек но имам и свои идеали и цели. Патриотските хрватски цели се дел од мене цел живот. Не ги сметам Хрватите подобри од другите туку само свои и ништо повеќе-смета Бобан.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.