Историскиот натпревар за македонската фудбалска историја започнува за еден час, а македонските навивачи во Букурешт веќе цел ден ја загреваат армосферата. Навивачки и македонски песни се пеат по улиците обоени во црвено-жолта боја, емоциите се високи, чувството славеничко.

„Република“ е меѓу многубројните Македонци што првиот натревар на Европско првенство ќе го следат од трибините. Старо, младо, машко и женско, во Букурешт се собрало:

Ова е само дел од атмосферата пред него:

Секако, се скандира и „Никогаш Северна, само Македонија“. Во овие моменти македонските навивачи се упатуваат кон Националниот стадион.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.