Холандскиот фудбалер Келвин Мајнард синоќа бил убиен во Амстердам.

Мајнард во кариерата играл за Волендам, Емен, Бартон и за клубови во Португалија, Белгија и Унгарија.

32 годишниот фудбалер бил во својот автомобил кога кон него напаѓачите, кои биле на скутер, испукале неколку куршуми. Мајнард веднаш им подлегнал на повредите.

Полицијата трага по убијците на Мајнард.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.